Medzinárodný deň školských knižníc

Medzinárodný deň školských knižníc po prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woollsová, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva, v roku 1999.

Odvtedy sa oslavuje každý štvrtý pondelok v októbri. Tento rok pripadol na 23. októbra. Kde sme my oslavovali Medzinárodný deň školských knižníc? To je zbytočná otázka, predsa v našej školskej knižnici! ☺
V rámci tohto dňa si žiaci II. stupňa pozreli a vypočuli zaujímavú prezentáciu, ktorú pre žiakov pripravila p. uč. Sabová. Prezentácia poukázala na dôležité medzníky v histórii knihovníctva (vznik písma, vynález kníhtlače a zavedenie súčasnej modernej technológie, najmä internetu). Žiaci sa dozvedeli, že knižnice vznikali už v staroveku a z nich najvýznamnejšia bola Alexandrijská knižnica. Porovnali našu najväčšiu slovenskú knižnicu s najväčšou svetovou knižnicou a napokon si spoločne s pani učiteľkami pripomenuli najbližšie knižnice – Malokarpatskú knižnicu v Pezinku a našu školskú knižnicu a jej maskotku Alžbetku Zvedavú. To, či žiaci jednotlivých tried počúvali a pozerali naozaj pozorne sme si v závere overili formou pracovných listov so siedmimi jednoduchými otázkami.

Výsledky súťaže ,,Medzinárodný deň školských knižníc“ – pracovné listy:
1. miesto: 7.B
2. miesto: 5.A
3. miesto: 8.A

Výsledky súťaže o NAJ KNIHU:
najmenšia kniha – Matúš Snoha, 7.B
najväčšia kniha – Monika Martinčičová, 5.B
najtenšia kniha – Laura Foldeš, 5.B
najhrubšia kniha – Hanka Majerčáková, 5.B
najnovšia kniha – Matúš Snoha, 7.B
najstaršia kniha – Dávid Marko, 5.B
najkrajšie ilustrovaná kniha – Michaela Palkovičová, 7.B