Prečo potraviny nepatria do koša

Po minuloročnom úspechu, sa aj tento rok žiaci našej školy zapojili do aktivít V. ročníka s názvom „Hovorme o jedle“.

V literárnej súťaži „Prečo potraviny nepatria do koša“, bola opäť ocenená práca našej žiačky, tentoraz šiestačky Peťky Škablovej. Jej slohové dielo patrilo vo svojej kategórii medzi päť najlepších zo Slovenska. Peťka je tak pozvaná na slávnostné vyhodnotenie a odovzdávanie cien do hotela Radisson Blue Carlton v Bratislave, na ktorom sa zúčastní pani ministerka školstva Martina Lubyová, ako aj pani ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, Gabriela Matečná. Čerešničkou na torte bude pre víťazov aj jazda historickým vláčikom po Bratislave.
Víťazke gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy.
Peťkin ocenený príspevok si môžete prečítať nižšie.

Autor: J. Milková

Prečo potraviny nepatria do koša
Jedlo je základný zdroj života – nás ľudí. Je energiou, ktorá nás drží pri živote. Mnohí však nechápu, aké dôležité je jedlo. Na svete žije, žiaľ bohu veľmi veľa ľudí, ktorí majú toho veľmi málo, často dokonca nemajú prostriedky na základné veci potrebné pre život. Na druhej strane, máme takých, ktorí majú všetkého až príliš veľa. Prečo jedlo nepatrí do koša? Zaujímavá veta na zamyslenie. Na jednej strane žijú ľudia, ktorí každý deň vyhodia množstvo potravín, na druhej strane sú ľudia, ktorí zomierajú od hladu. Je mi tak ľúto, že to nie je rozdelené spravodlivo. My máme to šťastie, že žijeme v prostredí, kde si prevažne všetci vedia zabezpečiť potraviny. No veľakrát zvyšky končia v koši. Na svete sú také oblasti, v ktorých ľudia nemajú čo jesť. Sú to napríklad chudobné časti Afriky, či Ázie. Ročne tam od hladu zomrie veľké množstvo detí. Keby sa im tieto zvyšky, ktoré my vyhadzujeme, mohli poslať, bolo by oveľa menej chudobného a hladného sveta. Mnohokrát si neuvedomujeme, aké vzácne miesto v našom živote majú potraviny. Často trucujeme a nechceme jesť, čo rodičia kúpia alebo navaria a končí to potom na tanieri domáceho miláčika alebo v koši. Sú ľudia, ktorí však založili jedálne pre bezdomovcov, chudobných a starých ľudí. Keby sme teda každý deň kúsok jedla, ktorý chceme vyhodiť, niekomu darovali, na svete by bolo omnoho viac šťastných a spokojných ľudí. Ľudia by sa mali vedieť podeliť v dobrom aj zlom...a možno by na svete konečne panovala spravodlivosť.

Nedeľa, 19. novembra 2017
<Júl>