Bielenisko v Štrasburgu

Pondelok 13.11.
Je pol desiatej večer. Všade je zima a tma a my čakáme na taxík na parkovisku pri našej škole Na bielenisku v Pezinku. V neďalekých panelákoch sa svieti. Všetci sú doma v teple, myslíme si....

Oddychujú, pracujú, robia si úlohy? Len my sme vonku. Ach, ako im len závidíme (to teplo, nie tie úlohy☺). Ale čoskoro to bude naopak. Oni budú (možno) závidieť nám, lebo už o niekoľko hodín uvidíme ďalší kúsok sveta. Najprv však musíme prekonať dlhú cestu autobusom, ktorá bude trvať 12 hodín. Au! Už pri tej predstave nás rozbolí chrbát. Ale ako hovoria v anglicky hovoriacich krajinách: No pain, no gain! Tak nasadajme! Batožina, rozlúčka s triednou, taxík, bratislavský Istropolis. Čakáme. Čas si krátime hádaním. Kedy asi príde autobus? 22:18, 22:20, 22:28 alebo 22:40? Vyhráva tip č.3. Presne na minútu. Usadíme sa a môžeme vyraziť. Je nás takmer plný autobus. Smer Štrasburg a Európsky parlament. Máme niekoľko misií, ktoré chceme splniť.

Utorok 14.11.
Pol jedenástej dopoludnia. Štrasburg. Čarovné mesto, ktoré nás privíta pekným počasím ako stvoreným na plavbu loďou. Na nej sa dozvedáme niečo z histórie mesta a po nej nás čaká spoločný obed. Ochutnávame tradičné Flammkuchen. Vyzerá to ako pizza, ale chutí inak a chutí nám to. Musíme to vyskúšať pripraviť doma. Možno budúcu sobotu☺. Na obede naberáme sily, lebo po ňom nás čaká prvá a druhá misia: povinný nákup suvenírov a fotodokumentácia. Tú prvú nebude až také ťažké splniť, samozrejme, ak ste fanúšikom bocianov. Odvšadiaľ na nás totiž číhajú bociany: bocian plyšák, bocian batoh, bocian čiapka, bocian kľúčenka...Bociany sú zjavne v Alsasku obľúbené. Popri nákupoch si stihneme obzrieť historické centrum mesta a navštíviť aj katedrálu, ktorá už ohúrila nejedného turistu. Ani my nie sme výnimkou. Ešte zopár fotiek, lebo čoskoro odchádzame na hotel, a chceme odísť s dobrým pocitom, že sme obidve misie splnili. Na hoteli nás čaká večera, no niektorí z nás sú takí unavení, že zaspávajú ešte pred večerou. Treba nabrať sily na zajtrajší deň, ktorý bude významný nielen pre nás, lebo po prvýkrát navštívime Európsky parlament, ale aj pre našu malú krajinu, lebo po prvýkrát v histórii jeho existencie v ňom vystúpi s príhovorom slovenský prezident. Sme plní očakávaní a pánu prezidentovi držíme palce!

Streda 15.11.
A sme tu! Na vlastné oči vidíme to, čo sme toľkokrát videli iba na fotkách. A predsa: naživo je všetko o trochu krajšie. Absolvujeme povinnú bezpečnostnú kontrolu ako na letisku predtým, ako nás pustia dnu. Počas celého pobytu nás sprevádzajú milé asistentky pána europoslanca Ivana Štefanca a len vďaka nim je náš pohyb a pobyt v Európskom parlamente bezpečný a bezproblémový. Celý deň ubehne veľmi rýchlo. Prichádza pán prezident, odznie aj slovenská hymna. Odchádza sa pripraviť na svoj prejav a my sa tiež odchádzame usadiť na naše vyhradené miesta pre návštevníkov, z ktorých, ako sa neskôr dozvedáme, sa nesmie tlieskať. Je to škoda, lebo tam „dole“ všetci tlieskajú, prejav sa im páči, aj nám sa páči, tak s nimi aspoň ticho súhlasíme☺. Nasadíme slúchatká (alebo ako povedia v Europarlamente „headphones“), nastavíme jazyk. Prejav trvá pol hodinu a pán prezident hovorí po anglicky. Jeho prejav vyvoláva emócie. Smútok, nostalgiu, hrdosť, nádej. Nechýba ani „standing ovation“. Po príhovore ostávame v rokovacej sále a ešte krátko sledujeme rokovanie. Europoslancov je veľa, ale vďaka zasadaciemu poriadku nachádzame aj našich slovenských. Kontrola dochádzky musí byť. Pán Štefanec, prítomný, pán Sulík, prítomný...Viac už nestíhame, lebo odchádzame na obed. Ale veríme im, že sú tam. Veď preto sme si ich zvolili☺.
Počas obeda ešte netušíme, že po ňom nás čaká stretnutie s pánom prezidentom. Žiaľ, pán prezident nemá toľko času, aby sa odfotil s každým z nás, takže misia č. 3 neboda splnená a nemôžeme sa pochváliť fotkou s pánom Kiskom, ale my to chápeme a nie sme smutní. Možno nabudúce. Po tomto neplánovanom stretnutí s pánom prezidentom nás čaká plánované s pánom Štefancom. Predtým ešte návšteva parlamentária, kde sa prostredníctvom zaujímavého videa dozvedáme viac o Európskej Únii a stihneme sa zahrať aj nejakú interaktívnu hru (ktorá je ťažšia, než sa na prvý pohľad zdá), napísať odkaz našim europoslancom či odfotiť sa vo fotokútiku a fotku poslať komukoľvek, na koho si spomenieme. My ju posielame na mail pánu Štefancovi. Veríme, že sa poteší, keď ju nájde v elektronickej pošte o niekoľko dní po našej návšteve. Aj takto sa mu chceme poďakovať za čas, ktorý nám on a jeho kolegovia popri svojom nabitom programe venovali. Otázok je veľa, času málo a pán Štefanec na všetky žiaľ nestíha odpovedať. Takže ani misiu č. 4 (opýtať sa otázku pána europoslanca) sa nám nepodarí splniť. Musíme sa ísť ešte spolu vyfotografovať. Nevadí. Stále mu ich ale môžeme poslať elektronicky. Zaujíma nás jeho názor, pohľad na problémy, ktoré nás Slovákov ako Európanov trápia. Ceníme si aj to, že sa s nami delí o svoje skúsenosti politika. Žiaci našej aj iných škôl si vďaka tomu rozširujú obzory a dozvedajú sa veci, ktoré v učebniciach nenájdu. Lúčime sa s ním s pocitom, že tá dlhá cesta tam, ktorú sme absolvovali, aj cesta späť, ktorá nás ešte len čaká, stála zato. Misia č. 5 splnená.

Štvrtok 16.11.
Šesť hodín ráno. Pezinok. Tešíme sa, že sme doma. Na Slovensku. A tešíme sa, že sme boli v Európskom parlamente. Vo Francúzsku. V Nemecku. Lebo aj tam sme doma. Lebo pre Slovensko je už niekoľko rokov Európska Únia „domovom“. Ďakujeme!
Súčasne naša vďaka patrí aj pánovi Mgr. Richardovi Oravcovi, ktorý nám celý tento úžasný výlet sprostredkoval a vybavil!

Autor: E. Cisárová

Nedeľa, 26. novembra 2017