Naši žiaci na odbornom seminári

V predvečer štátneho sviatku, 7. mája, sa žiaci 8. A triedy zúčastnili semináru v priestoroch sídla Verejného ochrancu práv v Bratislave.

Cestou cez Staré mesto Bratislavy sme nakukli do bočných uličiek, ktoré by nám asi unikli pozornosti, ale vďaka sprievodcovským schopnostiam a vedomostiam p. uč. Chytrej (rodenej Bratislavčanky) sme videli galérie, knižnice, pôvodnú predajňu zmrzliny a cukráreň, Primaciálne námestie, fontány, sochy.
Zamestnanci kancelárie Verejného ochrancu práv nás čakali v zasadacej miestnosti. Všetko bolo pripravené na seminár: Ľudské práva a extémizmus. Prezentácia s komentárom troch mladých ľudí (právnikov) bola primeraná veku žiakov základnej školy, ktorí sa postupne zapájali do diskusie k témam ľudské práva, ich porušovanie, k témam aktuálne spoločenským - migrácia, terorizmus, extémizmus.
V závere prednášky spojenej s diskusiou žiaci riešili aj reálny prípad - vyjadrovali sa na základe podaných informácií, či boli porušené práva a aké. Témy sme rozhodne nevyčerpali a určite v nich budeme pokračovať na hodinách občianskej náuky. Rozvoj kritického myslenia považujeme za veľmi dôležitý už od ranného veku detí.
Návšteva nadnárodnej "fastfoodovej" spoločnosti cestou domov bola posledná časť našej exkurzie do hlavného mesta.
Ďakujeme p. uč. Dupľákovej, ktorá zabezpečila pre žiakov 8. A a 9. A triedy účasť na týchto odborných seminároch.

Autor: E. Goliašová

Štvrtok, 10. mája 2018