Jarné zvyky a tradície v podaní našich žiakov

Začala sa jar, ktorá pre mnohých z nás znamená lepšie počasie spojené s dlhšími slnečnými dňami a prílev novej sily i energie. Príroda ožíva a s ňou aj jarné tradície našich predkov, ktoré je neodmysliteľne potrebné zachovávať a učiť ich aj naše deti. O to, aby sa pestovali a učili zvyky a tradície jari, sa postarali pani vychovávateľky Veronika Pešková z 8.oddelenia a Martina Maluniaková z 1.oddelenia.

V stredu, dňa 6.apríla 2022, si pani vychovávateľka Martina Maluniaková s pomocou triednej učiteľky Barbory Chudjakovej pripravila so svojimi prvákmi, žiakmi 1.C triedy, pásmo ľudových piesní a tancov k sviatkom vítania jari - Vynášanie Moreny (deti svoje jarné pásmo predstavili aj v niektorých triedach a pani riaditeľke). Pochod končil pri potoku, kde Morenu podpálili a hodili z mosta do vody. Deti pozorne sledovali, kam bude hodená Morena putovať. Týmto zvykom odohnali zimu a privítali jar.

V tento krásny slnečný deň pani vychovávateľka Veronika Pešková z 8.oddelenia zorganizovala pre deti vonku na terase výučbu pletenia korbáčov. Ochotný pán Pavel prišiel medzi deti, aby ukázal, ako sa pletú korbáče z prútia, ktoré priniesol so sebou a spolu s deťmi uplietol niekoľko korbáčov. Chlapci tak boli pripravení na Veľkú noc.

Spoločne potom pani vychovávateľky z 1. a 8. oddelenia pripravili svoje žiačky a naučili ich spievať pieseň Kvetná nedeľa. Rituál prinesenia ozdobeného zeleného konárika, vŕby, či halúzky - letečka, mája, bol symbolom ožívajúcej prírody a nasledujúceho leta. Mladé dievčatá chodili týždeň pred Veľkonočnou nedeľou spievať jarné piesne a vinšovali zdar v hospodárstve i zdravie v rodine. Naše prváčky zaspievali Kvetnú nedeľu v krásnom ľudovom odeve s vyzdobeným letečkom pani riaditeľke a ich spev sa niesol celou školou.

Veríme, že sviatky jari a aj Veľkej noci ste si užili v zdraví a pohodlí, v kruhu svojich najbližších.