MADONAN

Madonan Madonan je farma a zábavný park v obci Kľačany neďaleko Hlohovca. Posledné mesiace je známa najmä pre svoje A2A2 mlieko, ktoré je vhodné aj pre ľudí s alergiami a intoleranciami týkajúcimi sa mliečnej bielkoviny. Madonan je ideálne miesto pre výlet s deťmi, kde nájdete zvieratá typické pre slovenské gazdovstvo, ale aj mnoho ďalších aktivít. Preto sa pani učiteľky Mgr. Iveta Baková a Mgr. Renáta Gábrišová rozhodli zorganizovať pre deti zo svojich tried 2.C a 1.B zaujímavý a poučný výlet.

V pondelok 3. júna 2024 sme nastúpili do autobusu, ktorý nás odviezol do obce Kľačany na uvedenú farmu. Po farme nás sprevádzala milá pani sprievodkyňa, ktorá nám ju ukázala a porozprávala nám o chove domácich zvierat ako napr. kráv, býka, oviec, kôz, lám, koní. Dozvedeli sme sa aj nové zaujímavosti zo života týchto zvierat a mohli sme ich aj kŕmiť. Všetky zvieratá sú naučené na kŕmenie z ruky a tešili sa z kontaktu s ľuďmi.

V Madonane chovajú plemeno kráv Jersey, ktoré majú pôvodný typ beta-kazeínu A2A2. Pri trávení mlieka s týmto beta-kazeínom nedochádza k tvorbe beta-kazomorfínu 7 a tým pádom ho môžu konzumovať aj ľudia s rôznymi obmedzeniami, ako sú alergia na mliečnu bielkovinu, laktózová intolerancia, histamínová intolerancia a ďalšie. Samozrejme je vhodné konzumáciu skúsiť na začiatku individuálne. Vo farmárskej mliekarni vyrábajú aj tvaroh, syry a ochutené jogurty. V Madonane sme našli aj množstvo zábavných atrakcií ako veľké detské ihrisko, terče na lukostreľbu, megatrampolíny či simulátor bagrovania. V parku sme sa občerstvili v bufete s veľkou krytou terasou.

Kedysi bolo dojenie bežnou súčasťou každodenného života, avšak väčšina dnešných detí túto činnosť nikdy ani len nevidela. V Madonane bol aj simulátor dojenia na umelej krave v životnej veľkosti, ktorá hravou formou priblížila deťom život na farme.